DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Co by měl vědět každý

Lidé si často kupují bojové psi, protože jsou prostě v módě. Spousta majitelů ale nechápe, že žijí s nemilosrdnou a výkonnou zabijáckou bestií, která je s nimi proto, že jí dávají nažrat. Následující text by Vám měl pomoci poznat, jestli máte na výchovu bojového plemene.


Rady, které budeme uvádět v této kapitole nejsou určeny jen těm, kteří dostali omylem k Ježíšku štěně pitbula, dlouholetým majitelům, ale i pro ty, kteří nepočítají s tím, že by bojového psa pořídili, ti by si měli právě ozřejmit, jakou pozici má pes ve smečce lidí.

Nejčastější příčinou pokousání psem je, že na něj nějaký vlezlý neurotik začne šišlat a hladit ho, případně mu začnou šahat z hora na hlavu a pes je v souladu se svým sociálním cítěním hafne. Ne natvrdo pokouše, jen cvakne, ale cvakne-li však jednou, je ruka durch.

Proto je důležité cizího psa brát jako součást druhé osoby nebo jako součást jejího teritoria. Je naprosto nepřístupné komunikovat s cizím psem bez výslovného souhlasu majitele. Můžeme to přirovnat k dotěrnému chlápkovy, který obtěžuje slečnu a právem po chvíli jednu chytne. Rozdíl je však v tom, že když se „ožene“ takový bulteriér, má z toho jeho páneček pěkný problém! Promluvíme-li na cizího psa, říkáme mu v jeho jazyce: „Chci s tebou být zadobře, budu tě poslouchat!“ Pes – neboť je zvíře, a ne člověk tísněný superegem diktujícím, co se patří, si svou nadřazenou pozici pojistí kousnutím: „Jo, uděláš líp, když se mnou budeš zadobře a nebudeš prudit!“ A co se týká krmení cizího psa… O tom se snad nemusíme zmiňovat! Můžete předejít nepříjemnostem, když svého miláčka, který to myslí dobře, když hájí vaše teritorium, budete držet zkrátka a stejně tak držte zkrátka lidi, kteří nejsou denně v jeho přítomnosti.


Výběr plemene

Při výběru bojového psa byste měli zvážit svoje možnosti (prostory, sociální zařazení, Váš psychický a fyzický stav, geografické podmínky, …) a také vše prokonzultovat s odborníkem, ať už s etologem nebo veterinářem. Vše prodiskutujte předem, než si donesete domů štěně. Pokud zájemce o psa zjistí, že na to, aby jej zvládl, nemá nervy, nechť si pořídí nějakého malého, štěkajícího psíka, ne zvíře fyzicky schopné zabít.


Jak vychovat poslušného psa a ne zabijáka

Pozice ALFA je snad nejdůležitější co by si měl nový i stávající majitel uvědomit! Nejobávanější plemena (často díky médiím) si nemůže pořídit každý, ale jen člověk, který je ochoten přijmout roli vůdce a udržet se psem kontakt pomocí psích výrazových prostředků. Psí smečka je situována tak, že má svého psa v pozici alfa. Ten trpí smečku za sebou, nechává podřízené psy žrát, až když je sám sytý, a nevyhledává s nimi fyzický kontakt. Smečka by se měla tisknout k alfě, když mají strach a je jim teskno. Strach a stesk jsou pouhé emoce – ty psi znají.

Vyšší city, jako je láska, soucit či slitování, však nejsou psům dány, neznají rovnoprávnost, demokracii ani přátelství. Chcete-li mít jistotu, že ze svého mazlíka nebudete mít vražednou bestii, musíte tuto formu komunikace a styl vztahu přijmout a naplňovat doslova podle vlčích norem.

Musíte si také uvědomit, že když Vám dává hlavu na klín a upřeně na Vás hledí, když chce něco ze stolu, když jíte, není to projev lásky, ale dominance! Psi nadřazenost projevují právě upřeným pohledem, položením hlavy na nohu člověka (či hřbet druhého psa), nebo položením jedné a poté i druhé tlapy přes pánečka (říká se tomu T-postoj). Pak přijdou kopulační pohyby a jemné okusování. To stačí k tomu aby se Váš mazlík stal hlavou rodiny.

Proto nesmíte dovolit, aby jakýmkoli z těchto způsobů byla ohrožena Vaše pozice alfa! Pes nesmí dostat nažrat dřív než se najedí všichni lidští příslušníci „smečky“. Nesmí se na alfu dívat při jídle. Musíte jej denně trošku ponížit (ne nějak brutálně!), jde o soustavný nezájem, nevyžadování pozornosti, vyčkávání, až pes přijde sám. Do dveří jde pes vždy druhý, nesmí sedět nebo ležet výš než majitel. Pokud toto všechno budete respektovat, nebudete mít s výchovou větší problémy, pes pak přirozeně funguje – tzv. poslouchá. Respektem totiž následuje svoji přirozenost.

Trestáním či spíše v mnoha případech vynucování si autority musí majitel opět provozovat srozumitelnými prostředky a naprosto důsledně. Trestat jen někdy, či vymáhat příkaz jen občas vede k neurotizaci psa. Nikdy netrestáme psa např. po návratu z práce za to, že když jsme nebyli doma, roztrhal koberec. Pokud chceme psa potrestat , můžeme tak učinit, pokud jej u toho chytneme. Psa nebijeme rukou ani vodítkem, ono ho to stejně nebolí. Bít bojového psa nemá valného smyslu, je třeba volit vlčí komunikaci – přímý pohled do očí, zavrčení, vycenění zubů (výhružná grimasa), uchopení za krk, převalení zvířete na záda. Popřípadě rdousit rukou tak, že přerušovaně tiskneme prsty hrdlo a tím simulujeme stisk zubů vůdce smečky.

Láska je také důležitá

Samozřejmostí je, že i bojový pes potřebuje lásku, pocit sounáležitosti ve smečce, ale musí být projevován psími, to jest jemu srozumitelnými prostředky. Vašim klíčovým znakem, znakem alfy je, že poskytujete stravu a bezpečí.

Nezanedbávejte mimořádně důležitý faktor – tzv. kontaktní ležení. Alfa nechává podřízeného psa, aby se k ní přitulil kvůli teplu i pocitu bezpečí. V případě bojových psů, kteří jsou nároční na sociální vazby, je výhodné praktikovat společné ležení v posteli, samozřejmě za určitých podmínek – pes musí ležet u nohou majitele, nesmí si na pánečka lehat, nesmí se nápadně sunout směrem k obličeji a nesmí být blíže ke zdi než jeho pán (to je bezpečnější místo – tudíž lepší – tam si lehá alfa. To však zvládne zkušený majitel, pes „začátečníka“ má spát na zemi.

Když dáváme psovi pamlsek, je dobré mu jej občas dávat i ze svých úst, samozřejmě pes musí být pod námi, to vytváří zcela magickou vazbu mezi psem a vůdcem smečky. Takto podaný pamlsek totiž psa vrací do štěněčí doby, kdy ho matka krmila vyvrhnutým masem ulovené kořisti.


Jak je to s bezdůvodným napadáním

Pes vedený dle rad uvedených výše a bez dalšího výcviku k bodyguardingu nebrání svého majitele, dokud pán nezačne případnou násilnou situaci sám řešit násilím, či emotivním křikem. Je-li pes důsledně veden, aby se cítil na nižší pozici v hierarchii smečky, čeká, že se dřív začne prát alfa, pak se přidá vůdci na pomoc.

Chápe-li bojový pes svou ne-vedoucí pozici ve smečce, je výrazně snížena pravděpodobnost, že bude jakkoli ohrožovat okolí.


Co dělat když mi přerůstá pes přes hlavu

Když si nejste jisti, kdo má u vás doma hlavní slovo, můžete si udělat malý test: Zkuste v následujících pěti dnech, každý den po třech samostatných hodinách, pět základních dovedností kteréhokoli psa (sedni, lehni, zůstaň, odložení a k noze). Pokud tohle nezvládnete, měli byste vyhledat odbornou pomoc – etologa, zkušeného profesionálního chovatele psů nebo veterináře.

Uvědomte si, že bojový pes není pes pokojový a pokud něco z toho nezvládá, je někde chyba a nemůžete nad tím mávnout rukou. Pokud specialista usoudí, že svého psa nemůžete zvládnout, není žádná hanba darovat nebo prodat do dobrých rukou. Předejdete tak tragédii, která by v tomto případě byla zločin!




optimalizace PageRank.cz
Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek